Jestli jste někdy zaznamenali případ ženy, která si v Anglii otevřela živnost na výrobu marmelád za 3 hodiny, zatímco u nás by musela splnit spousty nejrůznějších předpisů a norem, asi vám došlo, že vyrábět potraviny u nás není nic jednoduchého. V médií se můžeme pravidelně dočíst, že nějaký soused udal jiného souseda za to, že prodával doma vyráběné sýry nebo sousedka pekla dorty a cukroví. Udavačství je ošklivá vlastnost, která je bohužel rozšířená i v dnešní době. Jde o to, že stát reguluje podmínky pro výrobce potravin z důvodu ochrany zdraví, a i proto možná lidé nahlašují nelegální výrobnu.
Jak je to s výrobou?
Záleží co chcete vyrábět. I kdybyste chtěli jen prodávat hotová jídla někde na trzích, je potřeba mít spoustu povolení a musíte mít všechno dokonale čisté, aby nedošlo ke kontaminaci potravin. Prodej a výroba potravin není jen o tom že musíte mít čisté nádoby a zařízení, ve kterých se potraviny a hotové výrobky skladují a převáží, ale jde hlavně o výrobu. Ať už vyrábíte jogurty nebo máte jatka a prodáváte balená masa, musíte si dávat opravdu velký pozor na to, abyste nesmíchali potraviny, které nesmí přijít do styku, a nebo abyste jedním nožem od kuřete nenakrájeli třeba chleba.
Existuje spousta hrozeb, kterým musí výrobci potravin čelit. Známe stovky různých bakterií, které nám mohou nejen zničit výrobu, ale i ohrozit spotřebitele na zdraví, a dokonce někdy i na životě. Při výrobě potravin se musí důsledně dodržovat hygiena, ale i technologické postupy výroby a saldování materiálů. Určitě jste už někdy zaznamenali, že někteří výrobci a prodejci daného produktu museli zboží stahovat z prodeje, protože bylo zjištěno, že určitá šarže obsahuje třeba úlomky plastového nádobí, které někomu spadlo ve výrobě do kádě, a odtud se následně dostalo až ke spotřebiteli.
V každém řádově je nutno dodržovat postupy a normy, protože jedině tak se minimalizuje riziko vzniku situace, která může být hrozbou pro lidi. Bezpečnost především Schoellerallibert – a vše bude tak jak má být.