Vrtání je obráběcí proces, který zná snad každý z vás. S vrtáky se setkávají již děti na základních školách a mnohé z nich znají vrtáky i z domova, kde bývají součástí vybavení domácí dílny. Vrták je také nástroj poměrně levný a zakoupíte jej v každém hobbymarketu, což z něj činí takříkajíc spotřební zboží, ale existují i vrtáky speciální, například s kuželovou stopkou (Morse kuželem) anebo prodloužený vrták do kovu.
Strojírenská praxe – ve strojírenství se vrtáky využívají velice často a tam jsou zapotřebí jak vrtáky běžné délky, tak i ty prodloužené. Představte si například, že musíte odvrtávat otvor v obrobku tak, že půjde o hlubokou a úzkou štěrbinu, kam by se krátký vrták nedostal. Takových situací může být celá řada a strojaři je musí řešit urychleně a v patřičné přesnosti. Prodloužený vrták do kovu tu může být přínosem v sériové výrobě, ale i v kusové produkci, v údržbě, v zámečnických dílnách apod.
Kutilství – i kutilové mohou upotřebit dlouhé vrtáky pro mnoho situací, například při výrobě nábytku, opravách automobilů, motocyklů a jízdních kol, zhotovování stavebních konstrukcí atp.
Výstavba oplocení – představte si, že musíte provrtat ocelové trubky na pletivový nebo dřevěný plot tak, aby byl otvor veden skrz naskrz. Krátký vrták vám na to stačit zřejmě nebude, takže opět další důvod mít při ruce ve vaší domácí dílně nebo ve stavební firmě prodloužený vrták do kovu.
Stavba střešních krovů – střešní krovy musí být důkladně spojené, aby se konstrukce nezřítila, a při této práci také můžete využít prodloužené vrtáky, pro spojování kovových a dřevěných částí, zpevňování trámové konstrukce nebo její odhlučnění a zateplení. Vrtáky do kovu z nástrojové oceli lze samozřejmě využít i do dřeva nebo plastu, pouze pro vrtání kamene a betonu je třeba mít vrták s napájenými destičkami ze slinutých karbidů.